Home OPTICS Rifle Scope PSA CUSTOM PS201 6-24X50MM RIFLESCOPE W/ & SUNSHADE
TRIJICON ACOG 4X32 RED CHEVRON WEAPON SIGHT TA31F
Back to products
PSA CUSTOM 1-4 X 24 L4 ILLUMINATED RETICLE SCOPE W/ CANTILEVER MOUNT
Click to enlarge
PSA CUSTOM PS201 6-24X50MM RIFLESCOPE W/ & SUNSHADE
Details
SKU5165490281
BrandPSA Custom
Model Number5165490281
UPC810022953280
Compare
Add to wishlist
Categories: OPTICS, Rifle Scope
Share:
close
YOU MAY ALSO LIKE…
  • Description
  • Reviews (0)
  • COMPLIANCE
  • WARRANTY
Description
DETAILS
  • Magnification: 6-24x
  • Objective Lens Diameter: 50mm
  • Reticle: L5 Etched Glass
  • Focal Plane: 2nd
  • Adjustment Range: 50 MOA
  • Click Value: 1/8 MOA
  • Tube Diameter: 30mm
  • Length: 15.25” (w/o Sunshade)
  • Weight: 24.5 oz. (w/o Sunshade)
FEATURES
Palmetto State Armory has finally done it, as a leader in the AR and AK market, Palmetto State Armory has now entered the world of optics with our PSA Custom Series line of riflescopes. The PSA Custom PS201 6-24x50mm Rifle Scope is a purpose-built optic in a stout 30mm one-piece aluminum frame. It also has a level of operator benefits and creature comforts that simply are not found anywhere else. The PSA Custom PS201 offers precise and repeatable 1/8 MOA windage and elevation adjustments on lockable and re-zeroable, tactical style turrets. The side parallax adjustment combined with the ocular diopter adjustment provides a crisp target image over the entire magnification range. The L5 Reticle is a precise MOA measuring device with 2 MOA increments below the rifles zero and has meaningful windage values built in.
Features:
  • L5 Etched Glass Reticle
  • PSA Custom Sunshade
Additional Specs:
  • Ocular Lens Diameter: 34mm
  • Finish: Matte Black
  • Waterproof: Yes
  • Fogproof: Yes
  • Shockproof: Yes (up to .338 Lapua)
  • Lens Coating: FBMC Multi-Coated
  • Construction Material: Aluminum
  • Eye Relief: 4.25” – 3.25”